Alarmy bezprzewodowe

Oferujemy zaprojektowanie, sprzedaż, dostawę i wykonanie bezprzewodowych systemów alarmowych: Satel Abax, Satel Micra, Dsc Alexor.

Alarmowe systemy bezprzewodowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie położenie przewodów jest niemożliwe (obiekty zabytkowe, muzea, kościoły) lub utrudnione i nieopłacalne (wykończone budynki).

O czym warto wiedzieć przed wyborem alarmu bezprzewodowego.

Niewątpliwą zaletą alarmów bezprzewodowych (w wykończonych lokalach) jest minimalna ilość przewodów potrzebnych do działania alarmu.

Zawsze konieczny jest przewód zasilający (230V) centralę alarmową, czasem do klawiatury, ewentualnie sygnalizatora zewnętrznego. Systemy bezprzewodowe posiadają też wejścia przewodowe, co często pozwala obniżyć koszt instalacji.

Dobry alarm bezprzewodowy powinien mieć osobną klawiaturę (niezintegrowaną z centralą alarmową). Wielu tańszych producentów oferuje centralę i klawiaturę w jednej obudowie, która montowana jest zazwyczaj przy wejściu. Czas opóźnienia, potrzebny na rozbrojenie alarmu, daje złodziejowi możliwość zniszczenia centrali alarmowej bez wygenerowania sygnału.

Dobrym, w takim przypadku, rozwiązaniem jest zamontowanie centrali w "strefie natychmiastowej" i sterowanie za pomocą pilotów- najlepiej dwukierunkowych.

Wyjścia w centrali pozwalają na podłączenie do agencji ochrony. Dodatkowy moduł GSM powiadomi, użytkownika o zdarzeniach, na telefon komórkowy.

Istotną rzeczą jest pasmo częstotliwości (MHz), w której centrala komunikuje się z urządzeniami. Obecnie częstotliwość dedykowana dla urządzeń bezprzewodowych to 868,3 MHz (większa odporność na zakłócenia i lepszy zasięg). "Stara" częstotliwość- 433 MHz jest wystarczająca do małych systemów. 

                   Głównym kryterium podziału alarmów bezprzewodowych jest sposób komunikowania się centrali z urządzeniami bezprzewodowymi:

  - transmisja jednokierunkowa

  - transmisja dwukierunkowa

Lepsze są systemy o komunikacji dwustronnej. Niestety ich cena jest wyższa. Warto jednak zastanowić się nad jednorazowym wydatkiem, by mieć pełną i pewną obsługę systemu alarmowego.

Producenci często deklarują komunikację dwukierunkowa, przeważnie dotyczy to tylko komunikacji z klawiaturą i dwukierunkowych pilotów. Czujniki komunikują się jednokierunkowo.

 

Różnice między transmisją dwukierunkową a jednokierunkową.

 

 • Dwukierunkowa:

 - próba radiowego zakłócenia pracy czujek jest sygnalizowana do centrali

 - okresowa kontrola obecności czujki

 - sygnalizacja z wyprzedzeniem niskiego stanu baterii (czas na wymianę)

 - sygnalizacja stanu w jakim znajduje się czujnik (np.otwarte okno lub drzwi)

 - monitorowanie poziomu sygnału z czujnika

 - piloty dwukierunkowe (potwierdzenie zadziałania przycisku, np. załączenia alarmu)

 • Jednokierunkowa

 - czujki emitują sygnał tylko w momencie alarmu lub sabotażu

 -  można załączyć system przy fizycznym braku czujnika, otwartym oknie lub drzwiach

   Zdecydowanym liderem dwukierunkowych systemów bezprzewodowych jest     polski Satel Abax